Otevřené chlazení

Setkáváme se s mnoha typy chladicích věží nebo odpařovacích kondenzátorů.

chl1chl2chl3

chl4chl5chl6

V případě otevřených chladicích systémů se dosahuje ochlazení pomocí odparu vody. Na chladicí věži se odpaří 1% (u starých) a 2%(u nových) cirkulující vody. Delta T (teplota teplé nahoře na věži minus teplota ochlazené vody dole) je cca 5oC. Voda se ochladí něco pod aktuální T vzduchu, těsně nad teplotu mokrého teploměru. V létě odejde 90% tepla odparem (dostaneme se na minimální teplotu cca 25oC), v zimě jen cca 25% odejde odparem a 75% ochlazením studeným vzduchem (dostaneme minimální teplotu cca 5 – 10oC).

Pokud potřebujeme nižší nebo záporné teploty, neobejdeme se bez kompresorového chlazení. (freon, čpavek). Na odpařovacích kondenzátorech se dostaneme na delta T až 10oC, zde však rozdíl nesmíme hledat na spodku a vrchu kondenzátoru, ale na vrstvě vody na trubkovnici. Těsně na kovu je nejvyšší a směrem k okraji vodní vrstvy klesá.

Chladicí věže

Zanesení vodním kamenem u věží způsobí, že nedochází k dostatečnému rozstřiku, voda proudí jen místními „čůrky", tím se sníží odpar a chladicí výkon věže. Stejné potíže může způsobit i biologický šlem. Výskyt vodního kamene na věži je obvykl způsoben nedostatečným nebo nevhodným ošetřením vody vhodnými přípravky. Dnes se používají látky na bázi organofosfátů, které zvyšují součin rozpustnosti uhličitanu vápenatého a tak jej udrží v roztoku i při koncentracích, kdy by se jinak již dávno vysrážel.
Mnoho dodavatelů úpravy vody však nedostatečně informuje zákazníky o možnostech, jak vodu ušetřit. Lze vytvořit ekonomickou bilanci, kolik stojí zákazníka voda při současném ošetření a jaké by byly náklady například při zapojení katexu nebo použití kvalitnějších chemických přípravků. Obrovských úspor lze dosáhnout také měřením odparu. Erudovaný dodavatel chemické úpravy vody vám toto vše spočítá a zajistí ekonomický provoz vašeho zařízení.

Odpařovací kondenzátory

Zarostlé trubkovnice kondenzátorů mají výrazný vliv na spotřebu elektrické energie a navíc se snadno může stát, že zákazník v létě neuchladí. Spotřeba elektrické energie souvisí s tím, že při zanesení vodním kamenem je zhoršený přestup tepla z chladicího média (čpavku, freonu) do vody, čpavek se neochladí dostatečně a je třeba vyšší tlak (a tím i více elektrické energie) k jeho zkapalnění. Tyto náklady mohou tvořit až 20% navíc oproti spotřebě energie při čistém kondenzátoru. Za rok jsou to desetitisíce až statisíce!
Dalším strašákem kondenzátorů je koroze zinku, takzvaná bílá koroze. Pozinkovaná vrstva chrání ocel pod ní. Je velmi citlivá k pH, zejména dostaneme-li se nad 8,5, mohou se vyskytnout bílé skvrnky oxidu zinečnatého, který se snadno vymyje vodou a tak se odkryje ocel pod ním. Komplikace je, že optimální pH oceli je vyšší než pH zinku, měli bychom se dostat na pH nad 9, což znamená, že jakmile zde máme oba kovy, nemůžeme jim vyhovět oběma naráz. Jedinou osvědčenou možností je pasivovat povrch zvýšenou koncentrací fosfátu, osvědčilo se nám okolo 15 mg/l, který umožní zachovat zbytky zinkové vrstvy a současně dobře ochraňuje ocelový povrch trubkovnice.
Dalším rizikem je koroze zaviněná nedostatečným biocidním ošetřením. Nejlepší je kombinace oxidačního (na bázi halogenů, Cl2, Br2) a neoxidačního biocidu, které se dávkují šokově a střídají se.

Najdete nás

  • Starobělská 1063/13
    Ostrava – Zábřeh
    Česká republika 700 30
  • +420 702 181 700
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kariéra

V případě zájmu vyplňte formulář v sekci kariéra.

Přejít na formulář